11 kwietnia 2022

Mosty we Wrocławiu

Mosty we Wrocławiu

Wrocławskie mosty uznawane są za jedne z najpiękniejszych w naszym kraju - i nic w tym dziwnego, ponieważ wiele z nich stanowi prawdziwą, architektoniczną perłę. W stolicy Dolnego Śląska znajduje się wiele pięknych mostów - my jednak dziś skupimy się na tych najpiękniejszych. Wymienimy 10 mostów Wrocławia, które zapierają dech w piersiach - najpierw jednak przy okazji pozwolimy sobie przytoczyć kilka ciekawostek.

Jaki jest najdłuższy most Wrocławia?

Jeśli chodzi o najdłuższe mosty we Wrocławiu, zestawienie to otwiera Most Rędziński. Jego długość wynosi bowiem niebagatelne 612 metrów, czym o blisko 60 wyprzedza drugi pod tym względem most Wrocławia - Most Milenijny.

Ile jest mostów we Wrocławiu?

Wielu turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska naprawdę nie docenia tego, ile jest mostów we Wrocławiu. Jak się bowiem okazuje, według danych Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, jest ich aż 101, a do tego dochodzą jeszcze 33 kładki. Jak widać, wybór dziesięciu najciekawszych mostów we Wrocławiu wcale nie był tak łatwym zadaniem, jak mogło się to wydawać.

Jaki jest najbardziej znany most we Wrocławiu?

Na to pytanie nie jest wcale tak łatwo odpowiedzieć. Niemniej jednak najprawdopodobniej będzie to Most Grunwaldzki. Ten przepiękny most, o którym nieco więcej opowiemy w dalszej części naszego artykułu, powstał na początku dwudziestego wieku. Obecnie corocznie w takim czy innym celu korzysta z niego wiele milionów osób - turystów, ludzi w podróżach biznesowych, jak i mieszkańców Wrocławia.

Jaki jest najstarszy most we Wrocławiu?

Najstarszy most we Wrocławiu, z którego nadal można aktywnie korzystać, to Most Piaskowy. Most ten zaprojektował niemiecki architekt, Ernst Uber. Ten niepozorny most został pierwotnie oddany do użytku w roku 1861 - czyli ponad 160 lat temu. Choć “widział” on niemałą część historii stolicy Dolnego Śląska, w tym często tragiczne wydarzenia - dzielnie spełnia swoje zadanie po dziś dzień.

10 najważniejszych mostów Wrocławia

Poniżej przedstawiamy dziesięć najważniejszych i najpiękniejszych mostów na terenie Miasta Wrocławia. Jakie są najpopularniejsze mosty we Wrocławiu?

Most Tumski

Znany także jako “most zakochanych”, Most Tumski słynął niegdyś z tego, że zakochane pary wywieszały na jego poręczach kłódki, mające symbolizować trwałość ich związku. Niestety, dziś jest to zabronione, ale Most Tumski nadal stanowi niezwykle ciekawą atrakcję turystyczną, choćby ze względu na związane z nim legendy - jak na przykład ta o czeladniku i córce złotnika. Ponadto, ten wybudowany w 1889 roku most to niemalże najstarszy most na terenie całej stolicy Dolnego Śląska!

Most Grunwaldzki

Most Grunwaldzki to z kolej prawdziwa perła architektury, jeśli chodzi o mosty. Jest to bowiem zarówno jedyny w Polsce most wiszący drogowo-tramwajowy, jak i jedyna NA ŚWIECIE konstrukcja o pasmach nośnych wykonanych z blach ułożonych na płasko i zawieszonych na nylonach. Most Grunwaldzki zdecydowanie warto zobaczyć choć raz podczas wycieczki do Wrocławia - polecamy wycieczkę w jego okolicy zwłaszcza w nocy, gdy ten cudowny obiekt mieni się kolorami, a dodatkowo rozświetlają go światła przejeżdżających pojazdów.

Most Rędziński

Zestawienie najważniejszych 10 mostów we Wrocławiu nie może pominąć obiektu najwyższego - zwłaszcza, skoro interesują nas także te najdłuższe. Co więcej - Most Rędziński jest rekordzistą nie tylko, jeśli chodzi o nasze standardy. Jest to bowiem również największy powierzchniowo most żelbetowy na świecie! Nawet z dużej odległości Most Rędziński robi kapitalne wrażenie, a w związku z tym staje się jednym z chętniej uchwytywanych na zdjęciach obiektów na terenie Wrocławia - miasta, które słynie z pięknych mostów.

Mosty Warszawskie

Tym razem nie most, ale mosty, a konkretniej - Mosty Warszawskie. Składają się one bowiem z aż trzech obiektów, wybudowanych na początku dwudziestego wieku i stanowią jedną z bardziej unikatowych konstrukcji na terenie całego Wrocławia. Mosty Warszawskie Mosty Warszawskie są zdecydowanie godne tego, żeby wykonać im kilka fotografii, nawet, jeśli we Wrocławiu jesteśmy tylko przypadkiem, i to niezależnie od tego, ile jest mostów na terenie Wrocławia. Te prowadzące ruch uliczny ponad Odrą obiekty prezentują się niezwykle okazale!

Most Zwierzyniecki

Most Zwierzyniecki nie jest może obiektem aż tak znanym i rozpoznawalnym, jak niektóre inne na tej liście, nie zmienia to jednak faktu, że jest to most jak najbardziej godny zobaczenia. Łączy on centrum miasta z Dąbiem i Biskupinem i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Zoologicznego, co stanowi dodatkowy jego atut jako atrakcji turystycznej. Dzięki ciekawej architekturze Most Zwierzyniecki prezentuje się nieco inaczej, niż inne mosty Wrocławia - ale to właśnie to sprawia, że warto go zobaczyć!

Most Pokoju

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć wybierając się do Wrocławia jest Most Pokoju. Ten liczący ponad 125 metrów długości obiekt każdego roku przyciąga tysiące turystów. Most Pokoju to dzieło jednego z bardziej uznanych polskich inżynierów dwudziestego wieku - Jana Kmity - i choćby z tego powodu warto go zobaczyć. Podobnie, jak inne mosty prowadzące przez Odrę, obiekt ten robi olbrzymie wrażenie zwłaszcza o zmierzchu i o świcie - to właśnie wtedy warto udać się w jego okolice z aparatem, by uchwycić go na tle wschodu lub zachodu słońca.

Most Oławski

Ten wybudowany pierwotnie w 1883 roku, barokowy most to niemalże najstarszy most na terenie całego miasta. Most Oławski charakteryzuje to, że jest on jedynym całkowicie kamiennym mostem na terenie Wrocławia. Ten położony nad rzeką Oławą most ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego - być może jest to sprawka jego nietypowej, kamiennej konstrukcji, ale klimat tego miejsca jest naprawdę unikatowy. Potwierdza to zresztą jego popularność - Most Oławski jest bowiem wyjątkowo chętnie odwiedzany przez turystów.

Mosty Osobowickie

Czas na kolejny godny uwagi każdego turysty kompleks mostów na naszej liście. Mosty Osobowickie stanowią jeden z najbardziej newralgicznych punktów, jeśli chodzi o ruch drogowy na terenie Wrocławia, ale stanowią także niemałą atrakcję turystyczną same w sobie. Warto podkreślić, że Mosty osobowickie położone są nad najważniejszą rzeką Wrocławia - Odrą, a konkretniej: nad jej terenami zalewowymi, co dodaje im dodatkowego klimatu. Miejsce to zdecydowanie warto odwiedzić niezależnie od pory roku.

Most Piaskowy

Most Piaskowy został już wcześniej wspomniany jako najstarszy most we Wrocławiu, nie jest to jednak jego jedyna atrakcja! Łączy on bowiem Wyspę Piasek ze ścisłym centrum Wrocławia, dzięki czemu można powiedzieć, że stąd wszędzie jest blisko. Most Piaskowy jest również niezwykle ciekawy z architektonicznego punktu widzenia - rozwiązania zastosowane w jego konstrukcji potrafią bowiem zachwycić. Choć most ma zaledwie 31 metrów długości, stał się jedną z charakterystycznych atrakcji turystycznych Wrocławia.

Mosty Młyńskie

Mosty Młyńskie to niemalże najpopularniejsze mosty we Wrocławiu - i są ku temu dobre powody. Położone w centrum miasta Mosty Młyńskie doskonale komponują się z lokalną architekturą - a szczególnie pięknie mosty te prezentują się wczesnym wieczorem. Ten kompleks dwóch mostów znajduje się tuż obok wcześniej omawianego Mostu Tumskiego, dzięki czemu odwiedzając jedną atrakcję turystyczną, dosłownie po kilkuset metrach dotrzemy do drugiej