Wrocław jest jednym z największych polskich miast, które niezmiennie cieszy się szczególną popularnością, zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych turystów. W sezonie wakacyjnym ciężko jest przeoczyć liczne wycieczki spacerujące urokliwym rynkiem, uchodzącym za jeden za najpiękniejszych w naszym kraju. Jednocześnie prężnie działający sektor turystyczny stanowi jedną z podstaw lokalnej gospodarki. Jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne w stolicy Dolnego Śląska? Do jakiego muzeum we Wrocławiu koniecznie trzeba się wybrać?
Muzea we Wrocławiu oddają bogatą historię miasta, w którym możemy znaleźć ponad 100 instytucji kulturalnych i historycznych. Stolica Dolnego Śląska rozwijała się w dogodnym miejscu, na skrzyżowaniu ważnych europejskich szlaków komunikacyjnych. Osada rozwijająca się na odrzańskich wyspach, razem z całym Śląskiem, znalazły się pod panowaniem Królestwa Polskiego w ostatniej dekadzie X wieku, za panowania Bolesława Chrobrego. Na początku XIII wieku nadodrzańskie osady zaczęły przekształcać się stopniowo w jeden organizm miejski.
Już od XVIII wieku pod panowaniem Pruskim, Wrocław stał się ważnym centrum administracyjnym i naukowym kraju. Był także istotnym węzłem kolejowym. W 1811 roku powołano Uniwersytet Wrocławski, w 1910 założono Wyższą Szkołę Techniczną, a w 1911 Akademię Sztuk Pięknych. Życie kulturowe, w tym teatralne i muzyczne, czyniło Wrocław jednym z ważniejszych artystycznych ośrodków Niemiec.
Galerie sztuki i muzea we Wrocławiu od lat zachwycają turystów z całego świata. Miasto zaskakuje nas doskonałą infrastrukturą, bogatą bazą noclegową i restauracyjną oraz czystością ulic. Różnorodność atrakcji i bogactwo instytucji kulturalnych sprawia, że miasto świetnie nadaje się zarówno jako kierunek wakacyjny, jak i weekendowy. Sprawdzi się jako miejsce odpoczynku dla rodziny z dziećmi, jak i grupy studentów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze muzea we Wrocławiu!
Myśląc najpopularniejsze muzea we Wrocławiu, momentalnie wspominamy Muzeum Narodowe, które koniecznie powinien odwiedzić każdy miłośnik sztuki i historii. Jest to jedna z najważniejszych instytucji tego typu w naszym kraju, w której możemy zwiedzić kolekcję sztuki od średniowiecza, aż do czasów współczesnych. Bogate zbiory zachwycają dziełami znanych malarzy, między innymi Lucasa Cranacha Starszego czy Jana Matejki. W kolekcji znajduje się także nagrobek Henryka Pobożnego oraz abakany. Stałe wystawy obejmują zarówno sztukę polską (w tym śląską), europejską, wytwory rzemiosła artystycznego, jak i sztukę Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
Jest to muzeum we Wrocławiu, w którym gromadzone są zbiory związane z historią Uniwersytetu. Mieści się w głównym barokowym budynku uczelni, zaprojektowanym przez Christopha Tauscha. Bogaty wystrój malarski i rzeźbiarki dopełnia wyszukaną architekturę, zachwycając studentów i turystów. W skład muzeum wchodzą zabytkowe sale, w tym Aula Leopoldyńska, czyli jedno z najlepiej zachowanych świeckich wnętrz barokowych w naszym kraju oraz Wieża Matematyczna, dawne obserwatorium astronomiczne, z tarasem widokowym na wysokości 42 metrów. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zachwyci każdego miłośnika architektury i sztuki nowożytnej.
Wymieniając muzea sztuki we Wrocławiu, nie możemy zapomnieć o kultowej Muzeum Panoramy Racławickiej, w którym poprzez niepowtarzalne doświadczenie wizualne przeniesiemy się w inną rzeczywistość. Ogromne malowidło ścienne o wymiarach 15 x 114 metrów upamiętnia zwycięską bitwę pod Racławicami. Jan Styka razem z Wojciechem Kossakiem zrozumieli jak ważna jest rola sztuki w zagrzewaniu Polaków do walki. Obraz powstał zatem „ku pokrzepieniu serc” obywateli.
Najważniejsze muzea we Wrocławiu kładą nacisk nie tylko na sztuki wizualne i historię regionu, ale także na tradycję literaacką. Do jednego z najbardziej znanych zabytków Muzeum Pana Tadeusza należy unikatowy rękopis Adama Mickiewicza. Turyści mogą obejrzeć także liczne manuskrypty, grafiki oraz obrazy, rzeźby i przedmioty codziennego użytku. Liczne prezentacje multimedialne w ciekawy sposób spełniają edukacyjną misję muzeum.
Galerie sztuki i muzea we Wrocławiu promują także najnowszą sztukę i młodych artystów. Jedną z takich instytucji jest Muzeum Współczesne, w którym celem jest promowanie i popularyzowanie najnowszych trendów sztuki dzisiejszej. Powstało w 2011 roku i od ponad 10 lat prowadzi działalność wystawienniczą i edukacyjną. Oprócz regularnych wystaw czasowych, w instytucji organizowane są wykłady, debaty oraz konferencje naukowe. W Muzeum Sztuki Współczesnej odbywają się regularne warsztaty dla dorosłych i dzieci.
Pawilon Czterech Kopuł powstał w latach 1912-1913 według projektu architekta Hansa Polziga. W XX wieku budynek pełnił rolę sali wystawienniczej podczas imprez okolicznościowych oraz studia filmowego. To właśnie tam nakręcono kultowych „Samych Swoich” oraz „Popiół czy Diament”. Aktualnie jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego, gdzie prezentowana jest kolekcja współczesnej sztuki polskiej. Jedno ze skrzydeł przeznaczone jest na regularnie organizowane wystawy czasowe. Co więcej w parku sąsiadującym z Pawilonem powstała plenerowa galeria rzeźby. Jak widzimy muzea we Wrocławiu zachwycają różnorodnością i bogactwem zbiorów.
Muzea sztuki we Wrocławiu zaskakują nas podejmowaną tematyką. Jedną z ulubionych instytucji dzieci i dorosłych jest interaktywne Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery, w którym możemy nie tylko obejrzeć dawne sprzęty do rozrywki multimedialnej, ale także zagrać w kultowe gry poprzedniego stulecia. Do dyspozycji zwiedzających przygotowane są stanowiska komputerowe oraz konsole i automaty arcade. Muzeum usytuowane jest na placu Orląt Lwowskich 20A.
Na 400 m2 kuratorzy i twórcy Muzeum Iluzji prezentują niezwykłą podróż po świecie złudzeń, sztuki i nauki. Jest to doskonałe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli poznają odpowiedzi na pytania z dziedziny fizyki i optyki, rozwiązując klasyczne zagadki oraz te oparte na dziełach sztuki. Liczne atrakcje interaktywne, takie jak rysowanie światłem, pobudzą ciekawość młodych odkrywców i rozbudzą w nich pasję do nauki. Warto przy tym zaznaczyć, iż w ofercie muzeum dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem, który chętnie zaprezentuje i pomoże zrozumieć najważniejsze eksponaty.
Muzeum architektury to unikatowa instytucja w skali całego kraju, w którym prezentowana jest kolekcja w całości poświęcona zagadnieniu architektury. Siedziba mieści się we wnętrzach klasztoru i dawnym kościele pobernardyńskiego z przełomu XV i XVI wieku. Jako samodzielna instytucja działa od 1971 roku. W bogatych zbiorach znajduje się ponad 25 tys. obiektów z całego kraju. Turyści mogą podziwiać liczne detale architektoniczne, plany, szkice oraz fotografie. Najpopularniejsze muzea we Wrocławiu zachwycają każdego roku turystów z całego świata bogactwem i różnorodnością swoich kolekcji.